Reklama

Linki

piątek, 13 listopada 2015

Zioła na problemy w miesiączkowaniu

Zioła na problemy kobiece stosowane w zaburzeniach miesiączkowania, bolesnych miesiączkach lub w braku miesiączek. Zapraszam na post.




1.Pokrzywa

Stosowana jest w zaburzeniach miesiączkowania-pobudza proces krwawienia i zapobiega nadmiernej stracie krwi miesiączkowej.

Napar z pokrzywy łagodzi objawy trądziku i stany zapalne skóry. 3 łyżki suszu zalać 0,5l szklankami wrzątku parzyć pod przykryciem przez 5 minut. Pić między posiłkami 3-4 razy dziennie. Napar z pokrzywy można stosować do przemywania twarzy.


2.Malwa czarna

Czarną malwę stosuję się w mieszankach ziołowych w dolegliwościach kobiecych jak problemy w miesiączkowaniu, w okresie przekwitania,  w nieżycie dróg oddechowych, w chrypce, w suchości gardła.

Odwar z kwiatów czarnej malwy
Łyżkę kwiatów zalać 1,5 gorącej wody i macerować 20-30 minut. Odstawić na 10 minut przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki między posiłkami

3. Jasnota Biała
Stosuje się w długim bolesnym miesiączkowaniu, w upławach, w nieżycie gardła, krtani, oskrzeli, w stanach zapalnych płuc, szyjki macicy, zewnętrznych narządów rodnych, dróg moczowych, prostaty i skóry.

Odwar z kwiatów jasnoty
 2łyzki kwiatów zalać 0,5 szklanki wody letniej, gotować pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 0,5 szklanki w stanach zapalnych narządów rodnych wysypkach skórnych i przewodu pokarmowego. Odwar można stosować zewnętrznie do irygacji.


4. Serdecznik,
Napar stosuje się w bolesnym miesiączkowaniu, pobudza miesiączkowanie. Ma działanie moczopędne, rozkurczowe, stosuje się w pobudliwości nerwowej, w stanach napięcia i niepokoju, zewnętrznie stosuje się do przemywań i okładów na rany.

Napar z serdecznika
 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wrzątku, przykryć i pozostawić na 30-60 minut pic po 0,5 szklanki dziennie między posiłkami.


5.Przywrotnik
Stosuje się w biegunkach, w bólach miesiączkowych, z problemem wypróżniania, w braku łaknienia.

Odwar z przywrotnika
1-2 łyżki ziela zalać 2 szklankami gorącej wody i gotować łagodnie pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut pod przykryciem. Pić po 1/4-1/3 szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem.

6. Rumianek
Ma działanie rozkurczowe, zmniejsza bóle miesiączkowe, dobrze wpływa na układ pokarmowy
Trzy łyżki rumianku zalej wrzątkiem, przecedź po 15 minutach. Napar z rumianku pić po 0,5 szklanki dziennie między posiłkami.

7.Szałwia
Przetwory z szałwii działają estrogennie i pobudzają miesiączkowanie w przypadkach, gdy jest ono zbyt skąpe.

Napar z szałwii
Dodaj 2 łyżki suszonego ziela na szklankę wrzącej wody, przykryj i pozostaw na 20 minut, przecedź. Napar szałwiowy pij 2 razy dziennie. 

8. Nagietek lekarski 
Działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco, nagietek stosowany jest w stanach zapalnych pochwy i warg sromowych, zapalenie jajników i jajowodów, bóle jajników.

Napar z nagietka
Dwie łyżeczki kwiatów nagietka zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i pozostaw na 20 minut, przecedź. Pij 2 razy dziennie między posiłkami.

Gdzie możesz kupić poszczególne ziółka?
W sklepie zielarskim, aptece lub przez internet, podaję poniżej listę:



Źródła:
[1]http://botanicscience.blogspot.com/2010/12/pokrzywa-zwyczajna-potega-medycyny.html
[2]A. Ożarowski, W. Jaroniewski "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie"

Share this post
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

0 komentarze

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

Newsletter

Katalog-blogów

 
Posts RSSComments RSSBack to top
© 2011 Recenzje i Składy kosmetyków ∙ Designed by BlogThietKe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0